Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem se od klasických kamen liší zejména tím, že je lze napojit na topnou soustavu a vytopit tak celý dům.

Co je ten teplovodní výměník?


Teplovodní výměník je tlaková nádoba v uzavřeném okruhu vody, která lze napojit na topná tělesa, zásobovat akumulační nádrž nebo bojler. Kamna s výměníkem předávají svůj výkon (až 75 %) do rozvodu radiátorů nebo ohřívače vody jako primární nebo sekundární zdroj tepla. Výměník je zabudován v kamnech, proto na první pohled nepoznáte rozdíl od těch klasických.


Nejdůležitější při výběru kamen s výměníkem je:


  • výkon kamen,

  • rozdělení výkonu v místnostech,

  • zpracování daného výkonu.

Při výběru krbových kamen s teplovodním výměníkem je tedy potřeba dbát na prioritách a požadavcích na systém k dosažení správného poměru výkonu do vody a vzduchu.

Doplňky ke kamnům


Krom samotných krbových kamen budete k provozu potřebovat i
oběhové čerpadlo, které zajistí o správnou cirkulaci vody v otopné soustavě. K oběhovému čerpadlu doporučujeme pro zachování bezpečnosti i záložní zdroj, který se postará o chod čerpadla v případě výpadku elektrické energie do doby, kdy krbová kamna vychladnou.


Další důležitou součástí může být akumulační nádrž, která slouží k uchování teplé vody. Její výhodou je prodloužení doby vytápění o mnoho hodin od posledního přiložení do kamen v závislosti na objemu nádrže. Pokud akumulační nádrž z topné soustavy vynecháte, při nevyužití veškerého výkonu v radiátoru může začít voda v oběhu vřít a přes pojišťovací ventil odtékat do odpadu.


Pokud si nejste jistí, která kamna vybrat, obraťte se na svého topenáře, nebo nás kontaktujte. Vybereme spolu s vámi ta nejvhodnější do vašeho domu.

Podobné články

Vybíráte si krbová kamna, ale tápete nad otázkou, která jsou pro vás ta nejvhodnější?

Připravili jsme pro vás sérii článků, kde probereme tuto otázku a pomůžeme vám vybrat.

Krbová kamna na chatu či do domu, je to jedno?

Krbová kamna jsou stále častější volbou zákazníků, kteří řeší ekonomicky výhodný zdroj tepla.
Výhodou krbových kamen je také estetická stránka, kdy se stávají dominantou a ozdobou interiéru.